You are here: Home » Nejčastější dotazy » Jaké tlumočení v CZTN je zdarma?

Jaké tlumočení v CZTN je zdarma?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Vždy je vhodné obrátit se na CZTN a zjistit zda tlumočení lze zajistit zdarma, tzn. jako sociální službu nebo ne. Nejlepší je ukázat si to na příkladu.

Příklad 1.:

Neslyšící napíše do CZTN a chce si objednat tlumočníka, protože si potřebuje koupit punčocháče. Divíte se? Tlumočníka kvůli punčocháčům? Ano může to znít divně, ale toto tlumočení jsme zdarma poskytli. Proč? Přemýšleli jsme a víc jsme se ptali klienta, proč potřebuje tlumočení na tak běžnou věc. Zjistili jsme, že to není obyčejný nákup punčocháčů na večerní zábavu, ale jedná se o zdravotní punčocháče, které neslyšící potřeboval kvůli nějakým zdravotním problémům a zdravotní punčocháče nikdy nenosil. Bylo důležité, aby první nákup byl s tlumočníkem, kde pečlivě prodiskutovali s prodavačkou jaká velikost a druh mu bude vyhovovat a jak je správně nosit. Příště už si je půjde koupit sám.

Příklad 2.:

Neslyšící si objednává tlumočníka na odběr krve. Není to návštěva lékaře, ale ranní návštěvu laboratoře, kde chvilku počká na chodbě s pořadovým číslem na lístečku jako v bance, poté si sedne do křesla a dál už to všichni známe. Je potřeba tlumočník nebo ne? Někteří z Vás řeknou, že ne. Odběr přece zvládnu sám/sama. Jiní řeknou, ano bez tlumočníka tam nemohu. I my v CZTN někomu tlumočení zajistíme a s někým budeme komunikovat, zda by situaci nezvládl sám. Mladý člověk, který se běžně v obchodě domluví, i přes velké bariéry dílčí komunikaci zvládá, zvládne určitě i odběr krve. Starší paní, která se bojí, bude tlumočníka potřebovat, protože ji uklidní jeho přítomnost, přestože skoro nebude potřeba nic přetlumočit. Napadá mne…ano neslyšící má na tlumočení právo. Ano má, ale naše dotace od státu není neomezená. Musíme se snažit mít tlumočení na všechny důležité návštěvy lékaře, nemocnice, psychologa apod. Proto musíme každý požadavek na tlumočení individuálně posuzovat. Pokud se Vám nebude líbit, když Vám operátoři napsali, že tlumočení poskytnout zdarma nejde, napište nám, vždy se na vše můžeme podívat znovu.